Pod Lupą

Pod Lupą

Kupy przed przebiśniegami

źródło http://fanaberie.org/tag/sprzataj-po-swoim-psie/ Zdarzyło się w tym roku tak, że zima zła odeszła szybko i przed przebiśniegami pojawiły się psie kupy.

Parę ulic i wschowskich zakamarków przypomina pole minowe dobitnie udowadniając, że większość właścicieli psów ma głęboko w czterech literach sprzątanie po swoich czworonogach.

Ten odwrót zimy okraszony kupą zbiegł się z pracami UMiG nad programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wschowa w 2012. Dokument ten będzie przedmiotem dyskusji na następnej Radzie Miejskiej.

Ustawodawca przewidział konsultacje społeczne przy opracowywaniu takiego dokumentu, oto więc prezentujemy ten projekt. Jeśli ktoś z państwa ma uwagi, to służymy pośredniczeniem w kontaktach z radnymi.

Zapobieganie bezdomności zwierząt to ważna sprawa i jednoznacznie powiązana jest z „minami” na chodnikach i trawnikach.

Osobiście nie dotarły do mnie żadne informacje, aby nasza dzielna straż miejska ukarała kogokolwiek za niesprzątanie po swoim psie. Temat kupy jest drażliwy i mało medialny. Straż Miejska od wyższych zadań widać jest.

Milowym krokiem w kontroli populacji zwierząt, a więc ich odchodów, jest chipowanie. Problem jest ogólnopolski lecz warto czasem się rozglądnąć wokół i zobaczyć jak radzą sobie z nim nasi sąsiedzi. Zwracamy oczy na Wolsztyn.

Burmistrz Wolsztyna uprzejmie informuje, iż w okresie wrzesień-październik 2011 roku na terenie Gminy Wolsztyn organizowana będzie akcja darmowego chipowania psów.

Zabieg ten polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikrochipa). Czynność tą wykonuje się tylko raz w życiu psa i w okresie wrzesień-październik 2011 roku będzie całkowicie bezpłatna. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie. Odczytu dokonuje się za pomocą odpowiedniego czytnika. W ten sposób na terenie Gminy Wolsztyn po raz pierwszy tworzymy jednolitą bazę danych, pozwalającą określić ilość psów w naszej Gminie. Inna istotna korzyść wynikająca z chipowania to zgromadzenie danych, które pozwolą szybko doprowadzić zaginionego psa do jego właściciela. Ponadto z doświadczeń innych miast w Polsce wynika, iż chipowanie psów spowodowała drastyczny spadek ilości psów bezpańskich czy też porzuconych. - (zwierzaki.wolsztyn.pl)

Z czipa będzie można uzyskać wszystkie niezbędne dane do identyfikacji psa. Podana będzie data urodzenia naszego czworonoga, adres zamieszkania właściciela psa, data ostatniego szczepienia oraz rodzaj szczepionki jaka została użyta. Daje to szybszą możliwość ustalenia czy pies był szczepiony w sytuacji, kiedy zostaniemy przez niego pogryzieni. Dodatkowym argumentem, który przemawia za chipowaniem jest fakt, że ludzie z niewiadomych przyczyn zostawiają swoje pupile na pastwę losu. Przykładem może być liczba czworonogów złapanych przez wolsztyńską straż miejską. Dzięki czipowi strażnicy miejscy, wyposażeni w odpowiednie urządzenie, będą mieli natychmiastową możliwość identyfikacji czworonoga. Zmniejszy się zatem problem bezpańskich psów. ( …..) w przypadku, kiedy straż miejska znajdzie nieoznakowanego psa i zgłosi się po niego właściciel, zostanie nałożona na niego kara pieniężna za nie zastosowanie się do wymogu. Tak samo będzie w przypadku kiedy nasz nieoznakowany czworonóg kogoś pogryzie. W tym przypadku trzeba będzie nie tylko uiścić karę, ale zapłacić też za czipowanie.
- Straż miejska będzie prowadziła systematyczne kontrole- mówi Barbara Matuszczak z Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie. - Za brak oznakowania psa jego właściciel może zostać ukarany nawet 500 zł mandatem. - (wolszyn.naszemiasto.pl)

Prosto, przejrzyście, elegancko.

Oczywiście takie działanie nie rozwiąże wszystkich problemów. Pozwoli jednak na ustalenie populacji psów chcianych. Takie dane pozwolą nam skalkulować i zaproponować mieszkańcom stawkę podatku od psów. Dochody z tego instrumentu fiskalnego powinny być w całości przeznaczone na sprzątanie Wschowy.

Nic samo się nie stanie. Trzeba zrobić pierwszy krok. Tym krokiem może być akcja chipowania, która przełoży się bezpośrednio na kontrolę populacji psów. Następnie powinniśmy, za pomocą Straży Miejskiej, konsekwentnie ją wdrażać.

Oprócz zabiegów typowo proceduralnych musimy pomyśleć o szerokiej kampanii informacyjnej. Sprzątanie po swoich zwierzętach powinno stać się nawykiem. Nawet jeżeli ten nawyk będzie początkowo budowany za pomocą mandatu. Nie liczę też, że ucywilizujemy sytuację z dnia na dzień. Każda podróż ma jednak swój początek.


Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.