BezkresoTeka

BezkresoTeka

Recenzje

Światłoczuła Wschowa

Przyjemnie jest usłyszeć z ust doświadczonych i utytułowanych ludzi filmu, że moje rodzinne miasto jest gotowym plenerem filmowym. Oczywiście, zawsze można założyć, że ze strony goszczących u nas Doroty Kędzierzawskiej oraz Artura Reinharta, było to klasyczne puszczenie oczka, odwdzięczenie się za miłe przyjęcie – przecież nikt na ich miejscu nie powiedziałby, że miasto jest brzydkie i niczego ciekawego w nim nie znajdują. Zakładam jednak, że byli w swych opiniach szczerzy i nie wygłosili kurtuazyjnej, grzecznościowej formułki a nasze miasteczko rzeczywiście im się spodobało. Czy to oznacza, że mamy piękne miasto? To już nie jest dla mnie takie oczywiste, jak i nic oczywistego nie znajduję w całym projekcie weekendu z Polską Światłoczułą.

Czytaj więcej: Światłoczuła Wschowa

Brudne serca

okładka książki "BRUDNE SERCA Anny K. Kłys (wydawnictwo Wielka Litera)W mediach lokalnych Wschowy zaistniałem w 1995 roku. Już w pierwszych latach aktywności na łamach „Słowa Ziemi Wschowskiej” przyszło mi zmierzyć się z grubym tematem, który po latach trafia na pierwsze strony polskich gazet.

Chodzi o sprawę Stanisława Cichoszewskiego z Miastka w gminie Wijewo. W latach 90. nadał mi ją dziś już nieżyjący Jan Kubicki z Radomyśla, który szefował wtedy gminnej organizacji kombatanckiej. Opisywałem ją sukcesywnie, w kilku odcinkach, jak pojawiały się nowe fakty w sprawie.

Czytaj więcej: Brudne serca

Kongres Kobiet nie dla kobiet?

W ubiegłą sobotę wybrałam się na II Wschowski Kongres Kobiet. Przyznam, że poszłam tam z ciekawości, bo o kongresach tworzonych przez kobiety dla kobiet wiele słyszałam, a głosy na ich temat były i są podzielone. Jedni wypowiadają się z zachwytem, inni w najlepszym przypadku z pobłażliwym uśmiechem twierdzą, że jest to towarzystwo wzajemnej adoracji z przewagą wojujących feministek – walczących do końca nie wiadomo z kim, czym i o co.

Czytaj więcej: Kongres Kobiet nie dla kobiet?

Od miłości do wątpliwości. Z Teheranu nad Wisłę

      „Miłość” prod. Polska 2012 reżyseria: Sławomir Fabicki scenariusz: Sławomir Fabicki, Marek Pruchniewski zdjęcia: Piotr Szczepański występują m. in.: Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Anna Kulesza Dorota Kolak, Marian Dziędziel Wojciech Mecwaldowski „Już sam nie wiem jak to ma być. Bez was nie mogę, a z wami nie umiem żyć. I co niby mam teraz zrobić?” – te słowa użyte przez Grubsona we „Właściwym kursie” przyszły mi na myśl po obejrzeniu „Miłości” Sławomira Fabickiego. Czy słusznie? 

Czytaj więcej: Od miłości do wątpliwości. Z Teheranu nad Wisłę

Muzyka jak życie

       O koncercie

       Miłym zaskoczeniem była wypełniona po brzegi sala CKiR. Publiczność dopisała, a autor tej recenzji bardzo mocno zawyżał średnią wieku osób, które pojawiły się w sobotni wieczór w Sali widowiskowej, aby posłuchać Meagre Quartet. Do pierwszego  mojego  spotkania z muzyką kwartetu na żywo zachęciła mnie zapowiadana premiera klipu, wśród którego twórców znalazł się między innymi Piotr Działakowski. Po obejrzeniu filmu jego autorstwaZ klangorem w tlebyłem ciekaw, jak zostaną połączone zdjęcia Piotra z muzyką Meagre Quartet. 

Czytaj więcej: Muzyka jak życie

„Drogówka”, czyli „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”

       Jestem już po. Po „Weselu”, „Domu Złym” i „Róży” z niekrytą niecierpliwością czekałem na „Drogówkę” Smarzowskiego. I nie zawiodłem się. Tym bardziej nie zgadzam się z coraz to powszechną opinią, że jest to najsłabszy film pana Wojciecha ze wszystkich wymienionych. Na swój sposób, myślę że jest wprost przeciwnie. 

Czytaj więcej: „Drogówka”, czyli „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”

Wystawa w Baszcie

Elżbieta Nowak "Rodzinny Dom"      W pierwszy czerwcowy weekend mieszkańcy Wschowy i okolicznych wsi mieli do wyboru wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, sportowych, rodzinnych, turystycznych a nawet politycznych. Można było spędzić czas na różnych festynach rodzinnych, obejrzeć zawody konne, wziąć udział w rajdach rowerowych, z aparatem w ręku odwiedzić starą Przychodnię, zatańczyć zumbę, spotkać się z podróżnikami a nawet politykami. 

Czytaj więcej: Wystawa w Baszcie

Z monografią w tle

W niedzielny późny poranek „uruchomił” mnie telefon od koleżanki, z pilną zachętą do włączenia radia Zachód. Kiedy to mi się udało, okazało się, że właśnie zaczęła się emisja reportażu Cezarego Galka o wojennych przeżyciach Tadeusza Telickiego ze Wschowy. I chociaż był to dyżurny temat lokalnych mediów, związany z faktem nakręcenia filmu przez Agnieszkę Holland i jego nominacją do nagrody Oscara, z ciekawością wysłuchałem reportażu. Był dla  mnie szczególny, bo relacjonował osobiste spotkanie Tadeusza Telickiego z Krystyną Chiger, jedyną aktualnie żyjącą osobą z grupy Żydów uratowanych w kanałach lwowskich przez Leopolda Sochę.

Czytaj więcej: Z monografią w tle

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.