Sprawy Miejskie

Sprawy Miejskie

Jest dobrze, ale nie najlepiej jest

       Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Wschowa dołączyła do gmin popierających TV Trwam. Radni jednak nie byli jednomyślni i tylko osiem osób wyraźnie poparło apel o zmianę stanowiska KRRiT i przyznanie telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Jednym z argumentów służących grupie radnych, inicjujących ujęcie tego punktu w porządku obrad Rady, była pomoc osobom starszym, chorym i samotnym. Najwyraźniej jednak część radnych – pomijając już aspekt niespełnienia przez TV Trwam wymogów formalno-prawnych – doszła do wniosku, że wymieniona grupa mieszkańców gminy, czyli osoby starsze, chore i samotne bardziej potrzebują innego typu wsparcia niż oglądanie TV Trwam. 

      Inicjatywa wschowskich radnych solidaryzujących się ze starszymi i niepełnosprawnymi mieszkańcami gminy byłaby bardzo cenna, gdyż nieczęsto akurat ta część mieszkańców jest adresatem projektów naszych przedstawicieli we władzach samorządowych. Byłaby, gdyby realnie wpływała na poprawę jakości życia. Jednak sam pomysł, że ludziom starszym i chorym potrzebna jest jedynie modlitwa i to za pośrednictwem telewizji, a przy tym ignorowanie ich innych potrzeb, ociera się o zwykły populizm. Osoby starsze i chore, często o ograniczonych możliwościach wyjścia z domu, niemające zbyt wielu okazji uczestniczenia w życiu kulturalnym, rzadko kontaktujące się z innymi mieszkańcami, z pewnością bardziej od kolejnych godzin przed telewizorem potrzebowałby stworzenia im warunków do aktywniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, do wyjścia z czterech ścian swojego pokoju.

      Przy okazji przetaczających się przez nasz kraj dyskusji, które towarzyszyły zmianom ustawy emerytalnej, przytaczano szereg danych statystycznych, które wyraźnie wskazują na to, że jest nas coraz mniej i jesteśmy coraz starsi. Dane GUS na temat stanu i struktury ludności w województwie lubuskim co prawda są dla Wschowy optymistyczne – na tle województwa wypadamy pozytywnie z dodatnim przyrostem naturalnym. Nie zmienia to jednak faktu, że przemiany demograficzne oraz społeczne, które dokonują się w naszym kraju, dotkną już wkrótce i naszą gminę. Efekt? Rodziny, dotąd naturalni opiekunowie osób wymagających stałej pielęgnacji, nie będą w stanie takiej opieki zapewnić i obowiązek ten spadnie na gminę. A jak nasza gmina jest przygotowana do przejęcia wsparcia tychże grup społecznych?

      Zgodnie z danymi zawartymi w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Wschowa na lata 2009-2015 na infrastrukturę społeczną gminy Wschowa składa się m.in. kilkanaście placówek szkolnych i przedszkolnych, instytucje pomocy społecznej, świetlice środowiskowe, placówki kulturalne oraz siedziby stowarzyszeń. Z przeglądu istniejącej na terenie gminy infrastruktury społecznej wynika, że dobrze są zabezpieczone potrzeby dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie oświaty, integracji i diagnozowania problemów społecznych tejże grupy, jak i ich niwelowania. W gminie brakuje natomiast zaplecza instytucjonalnego dla osób dorosłych (osób, które zakończyły już edukację szkolną), zagrożonych wykluczeniem społecznym.

      Wsparcie osób starszych, niepełnosprawnych i chorych - które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne - ich aktywizacja społeczno-zawodowa oraz odciążenie ich rodzin od obowiązku sprawowania nad nimi ciągłej opieki, a tym samym stworzenia i im warunków do pełnej aktywności społecznej i zawodowej, może zostać osiągnięte poprzez stworzenie ośrodka wsparcia w formie domu dziennego pobytu.  Ośrodek taki byłby ważnym narzędziem w walce z marginalizacją mieszkających na terenie gminy osób starszych i chorych oraz ich rodzin, stanowiłby też przykład, zachętę dla lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz różnych grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Instytucja taka mogłaby zapewnić przez kilka godzin w ciągu dnia profesjonalną opiekę dla osób potrzebujących, zaktywizować je, dać możliwość wyjścia z domu, zapewnić kontakt z innymi osobami, pozwolić na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

      Również aspekt finansowy jest poważnym argumentem za powstaniem tego typu placówki we Wschowie. Osoby wymagające stałej opieki coraz częściej trafiają do domów pomocy społecznej a za ich pobyt, jeżeli sami nie mają wystarczających dochodów, dopłaca gmina – a rzadko która osoba ma dochody wystarczające na pokrycie całości odpłatności, która wynosi średnio ok.2500 – 3000zł miesięcznie. Nietrudno policzyć ile tysięcy złotych rocznie gmina musiałaby dopłacić za np. 20 osób, za które pokrywa chociażby tylko połowę kosztów utrzymania.

      Ponieważ większość gminnych szkół została zmodernizowana, projekt rewitalizacyjny jest na ukończeniu, to może grupa radnych, która pochyliła się z troską nad problemami osób starszych i chorych, przeanalizowałaby dane statystyczne, tendencje demograficzne oraz zasoby pomocy społecznej w gminie i wyszłaby z projektem mającym rzeczywisty wpływ na poprawę życia tychże osób. Skoro jest wśród przedstawicieli lokalnej społeczności wola, aby pomóc, szkoda byłoby tę pozytywną energię zaprzepaścić.

 

 

 

Komentarze   

 
#3 gnom 2012-06-08 09:15
Cytuję agnes:
Podzielam głos Gabriela i dlatego podaję nazwiska tych,którzy swoim czynem chcą za pośrednictwem księdza Rydzyka wyprosić łaski w niebie:
1.Awsiukiwicz,2.Stocki,3.Sobczuk,4.Kuchcicki,5.Pawłowska,
6.Kowalczyk Jacek,7Kosiński,8.Dworkiewicz.

zanotowane
 
 
#2 agnes 2012-06-07 20:33
Podzielam głos Gabriela i dlatego podaję nazwiska tych,którzy swoim czynem chcą za pośrednictwem księdza Rydzyka wyprosić łaski w niebie:
1.Awsiukiwicz,2.Stocki,3.Sobczuk,4.Kuchcicki,5.Pawłowska,
6.Kowalczyk Jacek,7Kosiński ,8.Dworkiewicz.
 
 
#1 Gabriel 2012-06-07 17:39
Ten tekst to strzał w dziesiątkę! Brakuje mi tylko nazwisk tych radnych głęboko pochylonych nad osobami starszymi. Może warto wymienić ich, aby imiennie poczuli się wezwani do
tablicy, a potrzebujący pomocy wiedzeili do kogo się zwracać.
 

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.