Na dwóch kółkach

Na dwóch kółkach

Wokół nieistniejącego komina czyli trasa nr 3

Gdyby niemiecki właściciel nie  postanowił zlikwidować wschowskiej cukrowni oraz gdyby szwedzki koncern nie podjął decyzji o inwestycji na jej terenie, prawdopodobnie jej komin byłby świetnym punktem orientacyjnym na większości poniżej opisanej trasy. Jednak pewnie i tak nikt się nie zgubi, bo podczas tej przejażdżki ani razu nie trzeba się martwić czy skręcamy w prawidłową ścieżkę leśną, ponieważ cały czas będziemy się poruszać publicznymi drogami. Stąd też wynika pewna niedogodność – zakaz uzupełnienia soli mineralnych przez spożywanie złocistego napoju zaprawianego chmielem. Trasa ma jednak swoją zaletę – daje szansę na aktywny odpoczynek, kiedy nie ma się zbyt wiele czasu.

TRASA 3: WSCHOWA - KONRADOWO - STARE DRZEWCE - ŁYSINY - (LGIŃ) - WSCHOWA

Przebieg trasy:

Wyruszamy ze Wschowy, tym razem z nieprzypadkowego miejsca. Trasę zaczynamy w parku pod zamkiem wśród najznamienitszego wschowskiego rycerstwa równie znamienitego dłuta naszego kolegi redakcyjnego Tomka Szwarca.

Kierujemy się na Konradowo. Skrzyżowanie w Konradowie przejeżdżamy prosto, kierując się na Golę. Około 1,5 km za Konradowem skręcamy w prawo na Stare Drzewce. W Starych Drzewcach, tuż za kościołem, skręcamy w prawo, kierując się na Łysiny. Przed nami najprzyjemniejszy odcinek tej trasy. Asfaltowa droga przecina przejazd kolejowy i dalej prowadzi najpierw wśród pól a potem przez las. Odcinek ten ma ok. 6 km, więc nie spieszcie się zbytnio, żeby się nim nacieszyć. Drogą, która jest urozmaicona przez lekki podjazd, bardzo rzadko poruszają się samochody. Na około 2 km przed Łysinami wyjeżdżamy z lasu i wśród pól dojeżdżamy do wsi. Warto w Łysinach podjechać pod kościół. Spod niego, mijając szkołę oraz dwie rzeźby, dojeżdżamy do drogi 278 i skręcamy w kierunku Wschowy. Przez Tylewice i Przyczynę Górną wracamy do Wschowy. Ambitni mogą sobie wydłużyć przyjemność, kierując się z Łysin do Lginia (+ ok. 8 km) i przez Lgiń wrócić do Wschowy. Odcinek z Łysin do Lginia jest równie ciekawy jak wyżej opisany z Drzewiec, więc jak się ma nieco więcej czasu i sił w nogach, warto go przejechać.

Ciekawe miejsca:

  • Rzeźby Tomasz Szwarca
  • Kościół w Starych Drzewcach

Historia kościoła w Drzewcach nie jest jasna. Pierwsze wzmianki o istniejącej tutaj parafii pojawiają się w 1376 r. Kościół wybudowano w XIV lub XV w. W 1596 r. został przejęty przez protestantów. W roku 1599 wzniesiono nową budowlę, która stała się wkrótce tzw. „kościołem ucieczkowym” dla przybywających tu protestantów z rekatolicyzowanych kościołów Śląska. Inne pobliskie „kościoły ucieczkowe” znajdowały się w Trzęsowie, Gawronikach, Orsku, Kębłowie, Wąsoszy, Szlichtingowej i Wygnańczycach. Rozwój nowego wyznania był możliwy dzięki przychylności szlachty. Spowodowało to znaczący napływ ludności. Dlatego też zdecydowano się na rozbudowę kościoła. Prace zakończono w 1738 r., wprowadzając ścianę południową o konstrukcji szkieletowej oraz drugie piętro empor – na jednym z słupów empory zachowała się data wyryta w drewnie oraz inicjały, prawdopodobnie budowniczych – „GK”, „WF”. W 1812 r. Stare Drzewce włączono do parafii w Konradowie. Z 1930 r. pochodzi adnotacja o odnowieniu konstrukcji drewnianej.

ŹRÓDŁO: http://www.lwkz.pl/monument/show/id/665/letter/S

Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z lat 1866 - 1867. Powstał z fundacji właścicielki wsi Nimfy Kęszyckiej. Murowany z czerwonej cegły, trzynawowy, nieotynkowany. Wysoka wieża od zachodu zakończona jest iglicą. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał już prawdopodobnie drewniany kościół w XVI wieku. Dziedziczka Łysin Nimfa Kęszycka była także inicjatorką budowy kościoła w sąsiednim Lginiu. Kościół powstał tam wcześniej, bo w 1858 roku o podobnej neogotyckiej architekturze i z czerwonej cegły.

ŹRÓDŁO: http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/wschowski/lysiny.htm

  • Kościół w Lginiu (w dłuższym wariancie)

Zalety trasy:

  • W miarę spokojna, do szybkiego przejechania, kiedy ma się niewiele czasu

PODSUMOWANIE:

Długość trasy – ok. 24 km (lub ok 32 w wersji przez Lgiń)
Stopień trudności – łatwa
Nawierzchnia – ok. 80% asfalt, 20% nawierzchnia z kamienia polnego z utwardzonym poboczem.

MAPA TRASY: targeo.pl GALERIA ZDJĘĆ Z TRASY: bezkresu.pl

Ostatnie komentarze

  • Rafaello diTravelfan
    Hej ! Jestem świeżo po lekturze Twojej barwnej relacji z imprezy Kolory pustynnych ...

    Czytaj więcej...

     
  • www.
    Nie do końca ze wszystkim się zgodzę, ale w gruncie rzeczy dobrze napisane i będę ...

    Czytaj więcej...

     
  • Krystyna
    Brawo Janeczko - są miejsca,gdzie rządzi przyroda, a nie pseudoturyści jakiejkolwiek ...

    Czytaj więcej...

     
  • anastazja
    świetnie autor opisuje swoje wojaże w lutym i ja lecę do Indii i trochę się ...

    Czytaj więcej...

     
  • http://www.
    Bardzo dobrze powiedziane, w wielu kwestiach się zgadzam.

    Czytaj więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.