Ogłosiliśmy już, że sezon rowerowy w pełni. Składamy zatem pierwszą propozycję spędzenia nieco aktywniej ciepłych miesięcy w tym roku. Ponieważ dla zdrowia fizycznego i psychicznego ważne jest zachowanie równowagi między pracą a wypoczynkiem, a do pracy jak sądzimy naszych czytelników zachęcać nie trzeba (na co dowodem są pozytywne wskażniki makroekonomiczne naszej ojczyzny), postaramy się zmobilizować do aktywnego wypoczywania w najbliższej okolicy naszego miasta. Liczymy, że dzięki naszym propozycjom ponownie sformułowania "w zdrowym ciele zdrowy duch" lub "cudze chwalicie - swego nieznacie" staną się popularne i zyskają na znaczeniu.
Na dobry początek przedstawiamy pierwszą z tras rowerowych: Wschowa – Czerlejewo – Kowalewo – Wschowa.
Trasa 1: Wschowa – Siedlnica – Czerlejewo – Kowalewo – Siedlnica – Wschowa
Przebieg trasy:
Wyruszamy ze Wschowy w kierunku Siedlnicy. Na wysokości sali wiejskiej w Siedlnicy skręcamy w lewo w boczną asfaltową drogę, która później przechodzi w równoległą do głównej. Po około 2 km docieramy ponownie do głównej drogi Siedlnica – Kowalewo, wyjeżdżając na końcu pierwszej z wymienionych wsi. Na rozwidleniu skręcamy na Czerlejewo. Po 2 km kończy się asfaltowa droga i po minięciu zabudowań Czerlejewa i przejechaniu po raz pierwszy kanału Kopanica dalej podróżujemy drogą pomiędzy łąkami, która za chwilę wchodzi do lasu. Trzymając się głównej drogi, dojeżdżamy do drugiego mostu, po następnym kilometrze do następnego. Z niego już w oddali widać Kowalewo. Po dojechaniu do pierwszych zabudowań tej wsi skręcamy na Siedlnicę (4 km). Ładną widokowo, nieuczęszczaną przez samochody drogą, wracamy do Siedlnicy a następnie przez tę wieś do Wschowy, pamiętając o skręceniu w Siedlnicy w pierwszą po prawej stronie, równoległą do głównej, asfaltową, spokojną drogę.
Ciekawe miejsca na trasie:
• Siedlnica – zadbane, dobrze utrzymane posesje – szczególnie zachwycające na odcinku bocznej drogi za salą wiejską.
• XVIII wieczny cmentarz w Siedlnicy – tuż za wsią (przy drodze do Kowalewa) w lesie znajdziemy tablicę informacyjną. Na obszarze cmentarza znajdują się kamienne nagrobki. Łatwo na nie można natrafić wchodząc na skarpę tuż za krzyżem znajdującym się po lewej stronie drogi – przed zniszczonym przystankiem autobusowym.
• Przystanek autobusowy „GŁOS NA LEONA” - relikt minionej politycznej samorządowej rzeczywistości.
• Szkółka leśna ze ścieżką dydaktyczną (piesza 1,4 km) przed Czerlejewem (punkt opcjonalny wymagający zjechania nieco z głównej drogi zgodnie ze znakami).
• Czerlejewo – malowniczy przysiółek (11 gospodarstw). Obrazki rodem z kresów wschodnich lub Mazur. Łąki i lasy, a tuż przed zabudowaniami ciekawe ukształtowanie terenu.
• Mostki nad kanałem Polskim – Kopanicą – piękne widokowo miejsca.
Zalety trasy:
• Spokojna, łatwa bo płaska, ale urozmaicona widokowo trasa.
• Wiele dogodnych miejsc na piknik – szczególnie na odcinku Czerlejewo – Kowalewo.
• W maju wspaniałe zapachy: kwitnąca akacja, za Czerlejewem przed drugim mostem stanowiska konwalii, od Siedlnicy zapachy łąk i sianokosów.
• Urozmaicone drzewostany – za Czerlejewem przed drugim mostem majestatyczne stare dęby.
• Trasa w większości wiedzie asfaltowymi, ale nieuczęszczanymi drogami.
Podsumowanie:
Długość trasy – ok. 22 km
Stopień trudności – łatwa
Nawierzchnia – ok. 75% asfalt 25% polne i leśne utwardzone drogi
Mapa trasy: targeo.pl, galeria zdjęć z trasy: www.bezkresu.pl.
Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.
Komentarze
polecam świetną trasę do opisania
Wschowa-Osowa Sień-Włoszakowi ce-Boszkowo ;)
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.